Deniz Mamulleri Soğuk Hava Depoları

23.05.2020
256
Deniz Mamulleri Soğuk Hava Depoları

Deniz Mamulleri Soğuk Hava Depoları

UTS Endüstriyel Soğutma Sistemleri, her türlü gıdada olduğu gibi profesyonel olarak çözüm ürettiği faaliyet alanlarından biriside su mamulleri soğuk hava depolarıdır. Su ürünleri soğuk hava deposundan ulusal ve ulusları arası çözümler geliştirmekteyiz.

Beslenme bakımından su ürünleri, içerdiği zengin içerikten dolayı, yüksek besin değerine sahip gıdalar arasında yer almaktadır. Su mamulleri bozulmaya karşı hassas olduklarından, sudan çıkarıldıktan hemen sonra taze olarak tüketilmeli veya tazeliklerini mümkün olduğunca korumalarını sağlayacak önlemlerin alınması depolanması gerekir. Uluslararası sertifikasyonlarına sahip, bu alanda uzman firmalarla çalışmak büyük önem taşımaktadır.

Bu amaçla kullanılan yöntemlerin başında soğutma ve dondurma teknolojisi gelmektedir. Soğutma ile su ürünleri -1ºC/+4ºC’de soğukta depolanabilmektedir. Ancak soğuk depolama sırasında mikroorganizmaların gelişimi ve biyokimyasal olaylar yavaşlatıldığından su ürünlerinin muhafaza ömrü sınırlı olmaktadır. Dondurma ile mikroorganizmaların gelişimi tamamen önlenmekte, biyokimyasal olaylar ve enzim aktivitesi yavaş bir hızla devam etmektedir. Buna bağlı olarak tazeliğini uzun süre koruyabilen ve daha kaliteli olan su ürünlerinin elde edilmesi mümkün olmaktadır.

Soğutma işlemi ,  deniz mamullerinin sıcaklığının donma noktasının hemen üzerindeki sıcaklık olan 0ºC’ye düşürülme işlemidir. Soğutmadaki amaç koruyucu katkı maddesi kullanmadan gıdayı doğal haline en yakın şekilde korumaktır. Sıcaklığın düşürülerek ortamdaki canlıların faaliyetlerinin azaltılması veya durdurulması, normal koşullarda oluşan fiziksel, kimyasal ve biyokimyasal olayların mümkün olduğunca önlenmesi soğutmanın ana amacıdır. Soğutma bozulmayı tamamen durdurmaz, fakat belirli bir süre geciktirilmesini sağlamış olur.

Sizlerde kendi deniz mamullerinizi taze bir şekilde muhafaza etmek istiyorsanız bunu da uluslararası sertifikasyona uygun bir firma, marka tarafından istiyorsanız bizimle iletişime geçiniz. Sahip olduğumuz COLD CHAIN markasının ürünlerini sizler için kullanalım.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.